Clicky
POWRÓT

Błękitny Pakiet-szkolny program edukacji klimatycznej i energetycznej

grudzień 2014 | Druk | Książka

Zestaw scenariuszy edukacyjnych do nauczania o zmianach klimatu oraz o energetyce przyjaznej dla środowiska

Kiedy w 2002 roku Regionalne Centrum Ekologiczne wydało Zielony Pakiet REC, nikt nie spodziewał się, że po 10 latach od pierwszego wydania, animatorzy edukacji ekologicznej wciąż będą go wspominać jako wyjątkowo skuteczne narzędzie edukacyjne.

Dotarliśmy jako cywilizacja do takiego punktu, w którym aby możliwy był trwały rozwój z poszanowaniem praw przyszłych pokoleń, należałoby zmniejszyć naszą gospodarkę! Jest to jeden z największych paradoksów w historii człowieka. Dotarliśmy jako cywilizacja do takiego punktu, w którym nasz wpływ obserwuje się w KAŻDYM systemie Ziemi. Niektórzy naukowcy nazywają nawet naszą epokę antropocenem. Ale jednocześnie zaczynamy boleśnie odczuwać skutki nieprzemyślanych działań naszej cywilizacji. Niedawne analizy NASA pokazały także, że przed pełnymi skutkami zwiększonej zawartości CO2 w atmosferze chronią nas aerozole siarkowe produkowane przez chiński przemysł. Jak to się stało, że przed skutkami jednego kryzysu środowiska chroni nas inny? O ile w 2002 roku mogliśmy skupić się na realizacji celów edukacyjnych i ochronnych dla poszczególnych komponentów środowiska, o tyle w 2012 roku jest to już niemożliwe. Stoimy przed globalnym wyzwaniem klimatycznym, a jeżeli poniesiemy klęskę w rozwiązaniu tego problemu, ucierpią wszystkie komponenty środowiska. Antropogeniczne – bo co do tego światowa nauka nie ma wątpliwości – zmiany klimatu są tak ciekawym problemem, ponieważ są powodowane przez fundamentalne założenia naszej cywilizacji napędzanej paliwami kopalnymi.

To właśnie dlatego „Błękitny Pakiet”, dotyczy ochrony klimatu oraz nieodłącznie z tym związanych wyzwań energetycznych naszej cywilizacji. Te dwa zagadnienia wystarczą, żeby pokazać dzisiejsze powiązania wszystkich problemów środowiska, społeczeństw, wyzwań ekonomicznych, energetycznych oraz systemowych.

Ze względu na ograniczone zasoby, jakimi dysponują animatorzy edukacji ekologicznej oraz nauczyciele, szczególny nacisk został położony na wykorzystanie darmowych i otwartych zasobów edukacyjnych. Bardzo istotnym zagadnieniem było dla autorów dostosowanie poziomu aktywności edukacyjnych do odbiorców, a więc młodych, dynamicznych, obeznanych z nowoczesnymi technologiami ludzi.

^
RODO
Wykonanie: Pixanet